Zorunlu Trafik Sigortası Yenileme

Zorunlu trafik sigortası, zorunlu trafik sigortası fiyatları, zorunlu trafik sigortası yenileme hakkında bilmek istedikleriniz.

trafik-sigortasi-yenileme

Motorlu araç sahiplerinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta olan Zorunlu Trafik Sigortası, motorlu bir aracın kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılayan bir sigortadır. Kaza sonrası maddi zararları, kaza sonucu oluşan tedavi giderlerini ve kaza sırasında zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi durumunda zarar gören kişinin ailesine ödeme yapmaktadır. Ödenecek tazminat trafik kazasında yaşamını kaybeden veya sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre değişiklik gösterir.

Trafik sigortası yaptırmak oldukça kolay bir işlem olsa da, bazen dikkatsizlikten, bazen yanlış yönlendirmelerden kaynaklı basit hatalar yapılabilmektedir. Unutacağınız veya önem vermeyeceğiniz küçük detaylar sonrasında büyük problemler oluşabilmektedir.

Trafik sigortanızı ilk defa alırken veya trafik sigortanızı yenilerken ileride bir sorun yaşamamak için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerek. Sizler için bu birkaç önemli detayı bir araya getirdik.

Sigorta şirketine doğru ve eksiksiz bilgi verin

Sigorta yaptırırken sigortayı satın alacağınız yere kişisel bilgilerinizi tam ve doğru bir şekilde iletin. Sahip olduğunuz aracın plaka numarası, aracın ruhsatında bulunan belge seri numarası ve araç sahibinin TC kimlik numarası eksiksiz ve doğru olmalı. Poliçeniz düzenlenirken bilgilerinizde herhangi bir yanlışlık olmamasına dikkat edin. Küçük bir hata bile poliçenizin geçersiz sayılmasına neden olabilir.

Poliçeyi iyice okuyun

Sigorta poliçeleri, sigorta yapan firma ile sigortalı arasında sözleşme niteliği taşır. Bu durumda her iki tarafı ilgilendiren konuları içerir. Bu sebeple hem sizin hem de sigorta şirketinin sorumlukları hakkında bilgi almak için poliçenizi ekleriyle birlikte iyice okumanızda fayda var. Sigortanızın hangi teminatları kapsadığı konusunda da bilgi edinin.

Teminat tutarlarına dikkat edin

Poliçenin sunduğu güvenceler ile teminat tutarları arasında bir uyum olmalı. Hazine Müsteşarlığı çeşitli güvence ve tazminatlar için birtakım oranlar belirlemektedir. Sigorta şirketinin bu doğrultuda bir fiyatlandırma yaptığından emin olun.

Sigorta genel şartlarını atlamayın

Sigorta yaptırırken bakmanız gereken şeylerden biri de sigorta genel şartları. Bu şartlarda sigortanın kapsadığı alanlar, teminat dışı durumlar ve benzeri birçok konu yer alır. Sahip olacağınız sigorta ile ilgili detaylı bilgi edinmek ve başınıza gelebilecek herhangi bir problemle kolayca baş edebilmek için genel şartları iyice inceleyin.

Poliçenizde yer alan özel şartları inceleyin

Sigorta şirketleri, genel şartlara ek olarak sigortalı ve sigorta eden firmanın sorumluluklarını içeren özel şartlar sunabiliyor. Bu özel şartlar, sigortalının lehine olduğu gibi genel şartların kapsamını daraltmadan hazırlanıyor. İleride karşınıza çıkacak olumsuz bir duruma seyirci kalmak istemiyorsanız, yararlanabileceğiniz özel şartları mutlaka okumalısınız.

Muafiyet/müşterek özellikli bir poliçe olup olmadığını gözden geçirin

Muafiyetli poliçelerde sigorta sahibi, aracında oluşan hasarların belli bir kısmının sorumluluğunu kendi üstüne alınmış olur. Bu durumda sigorta şirketi, sigorta ettirenin ödeyeceği oranı da göz önünde bulundurarak daha düşük prim tutarı belirler. Muafiyetli poliçelerde hasar anında size sunulacak olan tazminat bedeli ve ödeyeceğiniz prim tutarı değişiklik göstereceğinden bu tip poliçeleri seçerken dikkatli olu. Size sağlayacağı faydaları ve zararları iyi öğrenin.

Başlangıç tarihine dikkat edin

Zorunlu trafik sigortaları bir yıl süresince geçerlidir. Bir yılın sonunda yenilenmelidir. Bu nedenle poliçenizi satın alırken sigortanızın başlangıç ve bitiş tarihini kontrol edin. Yenileme dönemini unutmayın.

Merak ettiğiniz her türlü konu için sigorta şirketinizden bilgi alın

Poliçenizle ilgili merak ettiğiniz her türlü konu, aklınıza yatmayan bir durum veya anlamadığınız noktalar hakkında sigorta yaptırdığınız firmadan bilgi alabilirsiniz.

Poliçenizin primini ödeyin

Sigortadan faydalanabilmek için sigortayı yaptırdığınız firmaya poliçenin ücretini ödemeniz gerekir. Poliçeyi teslim aldığınız halde gerekli primi yatırmadıysanız, sigortanın sunduğu imkanlardan yararlanamazsınız. Bunun için sigorta ücretini vaktinde yatırmanızda fayda var. Her türlü ihtimale karşı makbuzunuzu saklamayı da ihmal etmeyin.