Türkiye’de 2. El Araç Pazarlarına Yoğun İlgi

 

ikinci-el-araba

Türkiye’de sıfır araç pazarındaki sıkıntı, geçtiğimiz günlerde 2. el araç pazarlarına ilgiyi oldukça yükseltmişti. Sıfır araç olarak müşteri isteklerini tedarik etmekte zorlanan firmalar, elinde model veya beğenilen tip araçları bulundurmakta zorluk çekiyordu. Bu yoğunluk ile birlikte araç sahibi olmak isteyenler ikinci el oto pazarlarına akın ediyor. Bu da 2. el araç piyasası içerisinde oluşan rağbeti beklenen büyümenin üzerine çıkarabiliyor.

Türkiye’de 2. El Araç Piyasasının Durumu

Sıfır araç satışı yapan bazı firmalardan yapılan açıklamalara göre, Türkiye’de ki 2.el araç piyasası geçen seneki oranlara göre belirgin bir artış göstermektedir. Galeri ve sıfır araç satıcılarının elinde kaynak olamaması ve tedarik sürecindeki gecikme bunun en büyük sebeplerinden birisi. Ayrıca 2015 senesinin başındaki kur artışı da sıfır araç sektörünü yavaşlatan en büyük nedenlerden birisi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, araç pazarı 2015’in daha 3. ayında geçen yıl ki dönemine göre %28’e yakın bir artış görülmüştü ve 2015 yılının sonunda 2.el araç alım-satımlarında %25’lik bir büyümenin beklendiği söylenmişti.

Geçtiğimiz yılın başından itibaren Özel Tüketim Vergisi ve Kur artışının, sıfır ve 2.el araba fiyatlarını baskı altına aldığı bir yıl geçirdiğimiz söylenebilir. Elinde 2.el filo bulunan firmalar yeni araç alımlarında büyük bir maddi yükün altına girmek istemedikleri için 2. el araç piyasası geçtiğimiz seneye göre de oldukça hareketli geçti.

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerinden derlenen bilgilere göre, geçtiğimiz sene 2.el otomobil satışı, yüzde 75,2’lik pay ve 3 milyon 445 bin 606 adetlik satış ile ilk sırada yer almıştı. Otomobil satışlarını yüzde 17’lik pay ve 813 bin 223 adet satış ile kamyonet izledi.  Ayrıca geçtiğimiz yılda toplamda, 149 bin kamyon, 124 bin minibüs, 162 bin traktör ve 225 bin motosiklet satışı gerçekleşti.

Sizde ikinci el araç almayı planlıyorsanız www.otoeksper.com.tr web sitesini inceleyebilir, ikinci el araba fiyatları ve garantili araç seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz.