Trafik sigortası ile kasko arasındaki farklar

kaskoTürkiye’de sıkça rastlanan trafik kazaları, hem sürücülere hem de araçlarına maddi ve manevi açıdan zarar veriyor. Olumsuz hava koşulları, dikkat dağınıklığı, sıkışık trafik ve benzeri durumlar kazaların oluşmasına yol açabiliyor. Böyle durumlarda trafik veya kasko sigortasına sahip olmak hayatımızı kolaylaştırıyor.

Her iki sigortanın da ortak yönü araç sahiplerinin araçlarını, kendilerini ve yakınlarını olası kaza ve hasara karşı güvence altına almak. Ancak birkaç küçük detayla birbirlerinden ayrılıyorlar. İşte trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki 3 fark;

Zorunluluk hali
Trafik sigortasının en büyük özelliği, yasal olarak zorunlu olması.  Devlet tarafında kontrol edilen bu sigortanın her yıl yenilenmesi şart. Trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması yasak olduğu gibi yakalananlara ceza uygulanıyor. Kasko sigortası ise isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Araç sahibi veya aracı kullanan kişi isterse yaptırır. Bazı kasko poliçelerinin trafik sigortası teminatları içermesi, trafik sigortası yaptırmaya gerek yok algısı yaratmamalı. Aracınız varsa trafik sigortası yaptırmadan olmaz.

Teminat durumu
Trafik Sigortasında önemli olan aracınızın üçüncü şahıslara vereceği maddi ve fiziksel zararlardır. Trafik sigortası, aracın kusurlu olarak 3.şahıslara zarar vermesi halinde, yaralanan kişilerin tedavi masraflarını güvence altına alır. Zarar gören kişi vefat ettiği takdirde ailesine ölüm tazminatı verilir.

Trafik Sigortası, sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılar, yani aracınızın hasarını ödemez, bunun için kasko sigortası yaptırmak gerekir.

Kasko sigortası sürücünün ve aracın başına gelen maddi zararları karşılar. Aracın yanması, çalınması, hırsızlık ve kaza sonucu oluşabilecek hasarlar buna dahildir. Ayrıca ferdi kaza teminatı, terör teminatı, sel-su baskını teminatı, yardım hizmet paketi teminatı gibi ek teminatlarıyla çeşitli risklere karşı aracınızı güvence altına alır.

Bedeli
Zorunlu trafik sigortasının kapsam alanı daha dar olduğundan kaskoya göre primleri daha uygun fiyatlıdır. Trafik sigortası, olası bir hasar durumunda 3.şahısın yaralanma, vefat gibi belli başlı konuları teminat altına alır.

Kasko sigortası ise daha geniş, çeşitli teminatları kapsar. Aracın çalınması, yanması gibi ana teminatlara ek olarak ferdi kaza teminatı, hukuksal yardım teminatı, eskime payı düşmeme teminatı, terör teminatı, kullanım kaybı teminatı gibi birçok teminatı bulundurur. Bu sebeple kasko poliçesi daha masraflı olabilir.