Toyota Mirai, İstanbul Autoshow’da olacak

toyota_miraiAdını Japonca “gelecek” kelimesinden alan ve Toyota’nın otomotiv dünyasında yeni bir çağı başlatan hidrojen yakıt hücreli sedan otomobili Mirai, İstanbul Autoshow için özel olarak Türkiye’ye getirildi.

Toyota’nın fuarda sergileyeceği yeni modelleri arasında Yeni Auris ile ilk kez 1,6 litrelik dizel motorun kullanıldığı Yeni Avensis de yer alacak.

İstanbul Autoshow’daki Toyota standında Hybrid Zone oluşturularak; dünyanın en çok satılan hibrit aracı Prius’un yanı sıra Yaris Hybrid ve hibrit yarış otomobili TS030 da sergileniyor.

Yakıt teknolojilerinde bir devrim yaratan Mirai, geleceğin önemli yakıt kaynağı olarak gösterilen hidrojeni elektrik üretmek için kullanıyor ve konvansiyonel otomobillerden beklenen konfor ve sürüş keyfini fazlasıyla sağlıyor.

Tek emisyonu “su buharı” olan ve çevreye hiçbir zarar vermeyen Mirai’de, Toyota yakıt hücresi sistemi ile yakıt hücresi teknolojisi hibrit teknolojisiyle birleştiriliyor ve içten yanmalı motorlara göre üstün enerji verimliliği sağlanıyor.

Mirai aynı zamanda yeni jenerasyon otomobillerin izlerini de taşıyor. Dikkati çeken tasarımı, düşük ağırlık merkezinin getirdiği sürüş keyfi ve elektrik motorunun sessiz ama güçlü hızlanma performansı göz doldurucu özellikler arasında yer alıyor.

Yeni Auris

Yeni Auris’in dış tasarımında yeniden tasarlanan ön ve arka kısım, otomobile daha prestijli ve sofistike bir duruş getirirken, daha belirgin ön tampon ve ızgara, Yeni Auris’e daha sağlam bir görünüm kazandırdı. Arka taraf ise yola daha hakim bir görünüm sağlamak için yeniden tasarlandı.

Yeni Auris’te sürüş konforunu, yol tutuşunu artırmak ve daha keyifli bir sürüş sağlamak adına süspansiyon ve direksiyon sisteminde iyileştirmeler de yer alıyor.

Yeni Auris ile sunulacak tüm motorlar Euro 6 emisyon normlarını karşılıyor. 1,33 litre, Dual VVT-i ve 1,6 litre, valvematic benzinli güç üniteleriyle birlikte sunuluyor. Dizel versiyonlarında ise yakıt tüketimi ve CO2 salımında iyileştirmeler yapılmış 1,4 litre D-4D motor satışa sunulacak.

İstanbul Auto Show’da sergilenecek olan Yeni Avensis’te, 1,6 litrelik dizel motor ilk kez kullanıldı. Yeni Avensis’te ilk kez kullanılan 1,6 litre, D-4D dizel motor, 6 ileri manuel şanzımana sahip ve 4.000 d/dak’da 112 hp, 1.750-2.250 d/dak aralığında 270 Nm tork üretiyor. Yeni dizel 1,6 litre D-4D Avensis’te yakıt tüketimi ise 4,2 litre/100 km olarak ölçümlendi. 2,0 litre benzinli motor da Yeni Avensis’in ürün gamında yer alıyor.