Ticari araçların trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasına geçildi

ticari-arac-modelleriSigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortası için yüksek prim isteme devri kapanıyor. TESK ve TŞOF’nin tavan fiyat talebi sonunda cevap buldu. Hazine Müsteşarlığı’nın onayıyla birlikte artık tavan prim uygulamasına başlandı. Böylece yüksek primlerin önüne geçilebilecek.

Bundan böyle sigorta şirketleri ticari araçların zorunlu trafik sigortalarında istediği fiyatı belirlemeyecek. Tavan fiyatı uygulamasıyla araç türlerine göre ödenmesi gereken prim tutarları netleşti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF)’nun Hazine Müsteşarlığına yaptığı başvuru sonucunda tavan fiyat uygulaması kabul gördü. 28 Ekim 2015’ten itibaren kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs ve taksiler için düzenlenen poliçelerde prim tutarı belirlenirken, Hazine tarafından belirlenen tutarlar esas alınacak. Azami brüt prim tutarları Hazine’nin belirlediği miktardan fazla olmayacak.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, konuya ilişkin açıklamasında şu konulara değindi:

“Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı artık zorunlu sigortada fiyat serbestliğini kaldırmıştır. Alınan karar ile şoför ve nakliyeci esnafımız rahat bir nefes alırken, sigorta şirketleri keyfi hareket edemeyecekler. Ancak bu durumda sigorta şirketlerinin zarar etmemesi adına ortak çalışma yapacağız. Zorunlu Trafik Sigortasına tavan fiyat gelmesi esnafımız için olumlu bir gelişme olsa da fiyatlandırma sisteminde büyükşehir ile diğer il ve ilçelerin aynı tutulması büyük bir eksiklik.

Ankara’nın merkezi ile Ankara’ya 150 km uzaklıktaki Şereflikoçhisar’daki taksicinin ya da İstanbul’daki minibüsçü ile Kars’taki minibüsçünün aynı primi ödemesinin pek adil olmadığını belirterek, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs (sürücüsü dahil 18-30 koltuk, otobüs (sürücü dahil 31 ve üstü koltuk) ve taksi araç türleri için 28. 10.2015 tarihinden itibaren düzenlenecek poliçelerin prim tutarının Hazine tarafından belirlenen yeni tutarlara bağlı kalarak belirlenmesi gerektiğini ileri sürdü.

Bu uygulamaya göre kamyonun azami brüt primi 6 bin lira, kamyonetin 2 bin lira, minibüsün 3 bin 300 lira sürücü dahil 18-30 koltuklu otobüsün 5 bin 700 lira, sürücü dahil 31 ve üstü koltuklu otobüsün 17 bin 700 lira, taksinin 5 bin 400 lira oldu. Bu tavan fiyatlara vergi, komisyon gibi giderler dahil olup hasarsız araçlara daha düşük bir fiyatlandırma yapılabilecek.

Ticari araç veya binek araçlar için trafik sigortası primleri ve kasko bedelleri hakkında detaylı bilgi almak için Koalay.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Koalay, farklı sigorta şirketlerini sorgulayarak aracınıza ve ihtiyacınıza uygun teklifleri karşınıza getiriyor. Koalay’da birden çok sigorta şirketinin kasko ve trafik sigortası tekliflerini aynı anda inceleyerek en hesaplı poliçeyi bulabilirsiniz. Koalay’da Mapfre Genel sigorta, HDI, Güneş Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Anadolu Sigorta, Allianz, Zurich Sigorta, Aviva, Groupama, Ergo, Aksigorta, Raysigorta firmalarının ürünlerini satın alabilirsiniz.