Seyahate otomobille mi çıkmalı uçakla mı?

ucakSeyahate çıkarken ulaşım aracı seçimimizi etkileyen birtakım unsurlar bulunur. Yolculuğun mümkün olduğunca kısa sürmesi ve konforlu geçmesi her şeyden önemlidir.  Bu nedenle genelde zaman ve rahatlık açısından en uygun seçimi yapmaya çalışırız.  Uzun mesafeli yolculuklarda hem fazla yorulmamak hem de zaman tasarrufu bakımından uçak yolculuğu ideal olacaktır. Macerayı, duraklayarak seyahat etmeyi seven kişiler için ise araba yolculuğu iyi bir seçim olabilir.

Uçak yolculuğu

 • Zamandan tasarruf edersiniz. Karayolu ile 10 saatte gidebileceğiniz bir yere uçakla 1 saatte gidebilirsiniz. Böylece gününüzün yarısı yolda geçmez.
 • Uçak yolculuğu diğer yolculuklara göre daha az yorucudur. Son derece rahat koltuklarda kısa sürede seyahatiniz gerçekleşir. Aracı kendiniz kullanmadığınız için oldukça konforlu bir yolculuk geçirirsiniz.
 • Kaza oranı diğer ulaşım araçlarına göre daha azdır. Uçak kazaları kara, deniz ve raylı sistemli yolculuğa oranla daha düşük seviyededir. Oysaki kara yolunda her geçen gün bir kaza haberi almaktayız. Özellikle uzun yollarda kaza riski daha fazla olmakta. Uçak yolculuğunda ise nadir olarak kazalar görülmektedir.
 • Maddi açıdan hesaplı olup olmama durumu tamamen sizin elinizde. Eğer uçak biletini birkaç ay önceden alırsanız, uçak yolculuğunu çok daha uygun fiyata getirebilirsiniz. Ancak uçak biletinizi bir iki hafta kala almaya kalkıştığınızda yüksek rakamlarla karşılaşmanız olasıdır.Ayrıca bazı firmalar diğerlerine göre daha uygun bir fiyat politikası benimser. Örneğin Pegasus uçak bileti fiyatları genelde daha uygun olabilir.
 • Seyahat boyunca yemeğe önem veriyorsanız, uçak yolculuğu sizin için ideal olacaktır. Uçakta seyahat esnasında ikram edilen yiyecekler diğer ulaşım araçlarına göre daha kaliteli ve lezzetli olur. Uçak yolculuğunda yiyeceğiniz önünüze sunulduğundan, araba yolculuğunda olduğu gibi yemek için durup yolculuğa ara vermek durumunda kalmazsınız.

Araba Yolculuğu

 • Eğer uzun yola çıkıyorsanız, araba yolculuğu yorucu olabilir. Saatlerce araba kullanacağınız için yorulabilirsiniz. Oysaki uçakta tüm yol boyunca rahatça oturursunuz.
 • Uçakla ulaşımın pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak arabanın da maliyetleri var. Uzun yolculuklarda benzin masrafınız fazla olabilir. Otoban ücretleri, feribot maliyetleri, trafik cezaları da ek maliyetler. Fakat kısa süreli yolculuklarda arabayı tercih etmenin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.
 • Kalabalık bir şekilde, grupça yola çıkacaksanız araba yolculuğu daha hesaplı olabilir. Böylece ulaşım masrafınız birkaç uçak bileti fiyatından daha uyguna gelecektir.
 • Gideceğiniz yere fazla eşya götürmeyi planlıyorsanız, araba sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Uçakla ulaşımda bagaj sınırı oluyor ve yanınızda götüreceğiniz bavul için birtakım kilo hakkı bulunuyor. O kiloyu aştığınız takdirde ekstra para ödemeniz gerekiyor. Oysaki arabada böyle bir sorununuz yok. Arabanızın alabildiği ölçüde dilediğiniz kadar eşyayı yanınızda götürebilirsiniz.
 • Araba yolculuğunda yemek için bir yerde mola vermeniz gerekir. Böylece hem dinlenir, hem karnınızı doyurur hem de hava almış olursunuz. Ancak diğer yandan yolculuğa ara verdiğiniz için gideceğiniz yere daha geç ulaşırsınız.
 • Araba yolculuğu gideceğiniz yerde size rahat bir ulaşım sağlar.  Arabanız varsa gideceğiniz bölgede istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Herhangi bir minibüs saatine, taksi ve benzeri bir araca bağlı kalmazsınız. Uçak yolculuğunda ise bu konforu yaşamak için araç kiralamanız gerekir. Bu da ekstradan masraf yaratır.

Sizler için araba ve uçak yolculuğunun avantajları ve dezavantajlarını bir araya getirdik. Gideceğiniz yere ve beklentilerinize göre hangi ulaşım türü daha kolay siz karar verin. Ancak eğer uzun yola çıkacaksanız, gideceğiniz yere kısa sürede ve en konforlu şekilde ulaşmak için uçak yolculuğunu tek geçeriz. Tatil için uçak yolculuğunda karar kılarsanız, uçak biletini erkenden alıp ulaşımı daha ucuza getirmenizi öneririz. Uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için https://www.ucakbileti.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.