Körfez’de Adrenalin Dolu Hafta Sonu

TPS_2_Umit-Ulku

Körfez Yarış Pisti, 07-08 Haziran tarihlerinde TOSFED Pist Kupası ve Türkiye Pist Şampiyonası’nda mücadele eden sporcuları ağırladı. Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü tarafından Toshiba ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi katkıları ile organize edilen yarışlarda her iki günde toplam 8 ayrı yarış koşuldu.

07 Haziran Cumartesi günü düzenlenen TOSFED Pist Kupası 3. Ayak yarışlarında; 3 ayrı kategoride toplam 11 pilot piste çıktı. 12 tur üzerinden gerçekleşen Kategori 1 ve 2 ilk yarışında Ülkü Motorsport’tan Galip Atar birinci, aynı takımdan Cenk Burak Çelik ikinci, Loft Oil T-Max Racing Team’den Engin Bilgiç üçüncü oldu. Günün ikinci yarışında ise Atar, bir kez daha ilk sırada yer alırken, Ümit Ülkü ikinciliği ve Cüneyt Kut ise üçüncülüğü elde etti. Kategori 3’ün 12 turluk ilk etabında Ülkü Motorsport’tan İsmet Toktaş birinci, Loft Oil T-Max Racing Team’den Suat Demirel ikinci, Ülkü Motorsport’tan Süleyman Kolot üçüncü sırada yer alırken, günün ikinci yarışında Toktaş, bir kez daha damalı bayrağı ilk gören pilot oldu. İkinci yarışta Tamer Dağlı ikinci, Süleyman Kolot üçüncü sırada yer aldı.

08 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Türkiye Pist Şampiyonası ikinci ayak yarışlarında Maxi ve Super grup pilotları piste çıktı.  Maxi grup ilk yarışında, pole pozisyonda başlayan Loft Oil T-Max Racing takımından Ayhan Germirli BMW M3 ile birinciliği kazanırken, Porsche 997 GT3 ile Ülkü Motorsport’tan Ümit Ülkü ikinci ve yine Porsche 997 GT3 ile yine aynı takımdan Ali Özerinç üçüncü oldu. Maxi grupta günün ikinci yarışında ise Ümit Ülkü ilk sırada yer aldı. Ayhan Germirli’nin mekanik problem nedeni ile tamamlayamadığı yarışta, Ali Özerinç ikinciliği, Galip Atar ise üçüncülüğü elde etti.

Süper grubun 20 turluk her iki yarışında da ilk sıra değişmedi ve BMW 320 si ile Borusan Otomotiv Motorsport takımından Levent Kocabıyık iki birinciliğin sahibi oldu. Honda Civic Type-R ile Loft Oil T-Max Racing takımından Ahmet Mutlubaş her iki yarışta da ikinciliğe ulaşırken, ilk yarışta Ülkü Motorsport’tan İsmet Toktaş, ikinci yarışta da ferdi olarak yarışan Süleyman Berker üçüncülükleri paylaşan isimler oldular. Renault Clio Sport ile kariyerinin ilk pist yarışına çıkan Berker, bu derecesinin yanı sıra yarışın en genç pilotu özel ödülünün de sahibi oldu.

Yarış sonrasında düzenlenen törende dereceye giren sporcular ödüllerini TOSFED Başkanı Metin Çeker’den aldı.