Kış Lastiği Hakkında Faydalı Bilgiler

carrefoursa-kis-lastigi-kampanyasiŞehiriçi ve şehirlerarası yolculuklarda güvenli bir sürüş için, kaliteli ve araç performansını düşürmeyecek nitelikte lastik kullanmak gerekiyor. Özellikle araçların kış bakımının yapıldığı şu günlerde atlanmaması gereken konu, araç modeline en uygun kış lastiğini seçebilmek.

Diş derinliği ve üretiminde kullanılan malzeme bakımından yaz lastiklerine göre farklı kullanım alanı değişen kış lastikleri özellikle kar, buz gibi kış koşullarında ve çamur, yağmur gibi yolu kayganlaştıran şartlarda güvenli bir sürüş sağlıyor. Yaz lastikleri, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesiyle sertleşerek, yol tutuşunu azalttığı için kış lastiği kullanmak gerekiyor. Kış lastikleri, diş derinliğinin en az 4 mm olması ve üretimde kullanılan silica malzemesi sayesinde kış şartlarında yumuşak kalıyor. Böylece kar, buz ve çamurlu yollarda araç güvenli bir yol tutuşu yapabiliyor.

Kış lastiklerinin bir diğer özelliği, lastik sırtındaki farklı desenlerin araca karlı yollarda ekstra çekiş gücü kazandırması. Tüm bu özelliklerden tam performans sağlaması için araç üreticisinin uygun gördüğü özellikte bir lastik kullanmak gerekiyor.

Kış lastiği hakkında bilinmesi gerekenler

  • Kış lastiği için aracın sadece çekiş yönüne göre sadece arka ya da sadece öne değil, 4 tekerleğe de takılması gerekiyor. Farklı lastik kullanılırsa, kış lastiğinden iyi bir performans alınmaz, araç dengesi bozulur
  • Kış lastikleri sıcak havada yaz lastikleriyle aynı yol tutuşunu sağlamaz. Manevra yapmak kış lastikleriyle güç olduğundan, araç performansı düşebilir.
  • Dört mevsim lastikler kış lastiği yerine kullanılabilecek bir lastik çeşidi değildir. Kış lastiğinin üretildiği teknoloji tamamen kış şartlarına uygundur.
  • Kış lastiği sadece karlı havada değil, kış hava şartlarının olduğu her durumda kullanılmalıdır. Kuru soğuk havalar da buna dahildir.
  • Kış lastiğinin basıncını düşürmek daha iyi bir yol tutuşu sağlamaz. Lastik basıncı araç bakımını yapan teknisyen tarafından ayarlanabilir. Aksine, karlı havalarda lastik basıncını yükseltmek tavsiye edilir.

Kış lastiği fiyatları için CarrefourSA’nın araç sürücülere sunduğu 4 farklı kampanyayı inceleyebilir, aracınıza en uygun kış lastiğini 140 TL’den başlayan fiyatlarla alabilirsiniz. Kredi kartına taksit fırsatı sunan CarrefourSA kış lastiği kampanyası ile 2 lastik alımında 6 ay, 4 lastik alımında 1 yıl boyunca ücretsiz yol yardımı imkanından da yararlanabilirsiniz. Aracınızı ilgilendiren kış bakımı tavsiyeleri için https://nelazimsa.carrefoursa.com adresini favorilerinize eklemeyi unutmayın.