Kış lastiği hakkında bilmeniz gerekenler

 

kis-lastigi

Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde havalar soğumaya başladı. Hal böyle olunca araçlarınızı zorlu hava koşullarına hazırlamak gerekiyor. Soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak yakıt sarfiyatını arttırdığı gibi tehlikeli durumlara davetiye çıkarıyor. Bu nedenle bir an önce araçlarınız için kar lastiği almanız şart. Kış lastiği hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Hava 7 derecenin altındaysa
Yaz lastikleri kuru ve sıcak hava koşullarına uygun olduğundan daha sert bir yapıdadır. Ancak kış lastikleri daha yumuşak bir yapıda olup kılcal desenleriyle karda ve buzlu yollarda daha iyi tutunma sağlar. Bu anlamda yaz lastikleri +7 derecenin üzerindeki hava sıcaklıklarında kullanılmalıdır. Sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü zamanlarda ise lastikler kış lastiğiyle değiştirilmelidir. Özellikle yoğun karlı havalarda  güvenli ve rahat bir sürüş için kar lastiği kullanabilirsiniz. Kış aylarına yaklaştığımız, havaların soğuduğu şu dönemde kış lastiği almanın tam zamanı.

Kış lastikleri her koşulda etkili
Kış lastiği kullanmak için karlı ve buzlu bir hava olması şart değil. Hava sıcaklıkları +7 derecenin altına düştüğünde, kuru veya ıslak bir zemin olsun kış lastiği kullanmanız yararınıza olacaktır. +7 derecenin altındaki kuru havalarda, yaz lastiği ile kış lastiğinin performansı arasında pek bir fark olmuyor. Ancak yağmurlu havalarda kış lastiği sahibi olanlar daha avantajlı oluyor. Karlı havalarda ise kış lastiği kaçınılmaz oluyor. Kışın özellikle karlı ve buzlu yollarda güvenli bir şekilde yolculuk yapmak istiyorsanız, kış lastiğini eksik etmeyin.

Dördü de kış lastiği olmalı
Genelde çoğu insan 4 tane yeni kış lastiği almayı tercih etmiyor. Dişleri iyi durumda 4 standart lastiği olanlar, gerektiğinde zincir takarım, şunun şurasında kaç gün kar yağar düşüncesiyle sadece bir veya 2 tane kış lastiği alıyor. Ancak belirli bir kilometrenin üzerindeki aracın lastikleri zamanla aşınacağından, her halükarda 4 tane lastik almak zorunda kalacaksınız. Ancak bir takım yaz lastiği bir takım kış lastiğiniz olduğunda, mevsime uygun olarak gerektiği zaman her ikisini de rahatça kullanabilir ve olası kazaların önüne geçebilirsiniz.

Lastiklerin diş derinliği de önemli bir konu. Yaz lastiğinizin diş derinliği 2mm’nin altına, kış lastiğinizin ise 3mm’nın altına düşmemesine dikkat edin. Bu oranlara geldiğinde mutlaka değiştirin. Lastiğin diş derinliği azaldıkça yola tutunma oranı da düşer.

Lastiklerin performansı değişiyor mu?
Kış lastiklerinin performansları farklılık gösterebilir. Kimi kuru havada, kimi ıslakta kimi de karda daha iyi performans gösterebiliyor. Yoğun kış şartlarında ilk sırayı alan bir lastik, ıslak ve kuruda daha düşük bir performans sunabiliyor. Bu noktada öncelikle araç üreticisinin önerdiği lastik ölçülerini esas alıp sıklıkla hangi hava ve yol koşullarında araç kullanacağınızı düşünerek lastik modelini belirleyin. Bulunduğunuz yerde kışlar soğuk ve karlı geçiyorsa çivili kış lastikleri sizin için ideal olabilir.

Kimileri ise sadece çekişin gerçekleştiği ön taraf için kış lastiği alıyor. Bu genelde yokuşu daha rahat çıkabilme amacıyla tercih ediliyor. Bu durumda arka lastikler aracın kaymasına, savrulmasına ve fren mesafesinin uzamasına yol açabiliyor. Bu açıdan lastiklerin dördü aynı marka ve desende olup aynı şekilde yola tutunmalı.

Aracınızın 4X4 olması yeterli olmayabilir
4X4 ve SUV araç sahibiyim diye, kış lastiğine ihtiyaç duymayacağınızı düşünmeyin. Lastikleriniz yola iyi bir şekilde tutunmuyorsa, sizin de kış lastiği kullanmanız gerekir. Yola yeteri kadar tutunmayan lastikler, aracın düzgün gitmesini zorlaştırabilir. Ancak kış lastikleri yola sağlam bir şekilde tutunacağından karlı yolda bile güvenli bir şekilde seyahat etmenizi sağlar. Trafikte etrafınızdakiler ilerlemekte zorlanırken, siz kış lastiğinizle o yollardan çok daha rahat bir şekilde geçebilirsiniz.