Kasko Sigortası hakkında bilmeniz gereken 9 şey

arac-sigorta

Aracınızı herhangi bir kaza veya hasar riskine karşı güvence altına almak istiyorsanız, kasko yaptırmak tam size göre.

Kasko, çarpma, çalınma, yanma gibi olumsuz durumlarda aracınızı güvence altına aldığı gibi, sizin dışınızda gelişen hasarları maddi olarak karşılıyor. Kaskonun aracınızda oluşabilecek veya sizin başınıza gelebilecek birçok duruma faydası var. Sizler için kasko sigortası hakkında bilmeniz gereken 9 şeyi bir araya getirdik.

1.Kasko, aracın yanması, çalınması veya kaza sonucu oluşabilecek maddi zararları güvence altına alır.
2. Kasko, aracınızda meydana gelebilecek birçok teminatı kapsar. Çarpma, çarpılma, yangın ve hırsızlık gibi ana teminatlarının yanı sıra, ferdi kaza teminatı, ferdi kaza deprem teminatı, enflasyon teminatı, eskime payı düşmeme teminatı, hukuksal yardım teminatı, kullanım kaybı teminatı, terör teminatı, deprem ve yanardağ püskürmesi teminatı gibi ek teminatlar içerir.
3. Aracın hem hareket halinde hem de dururken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında herhangi bir çarpma, devrilme, düşme veya yuvarlanma durumunda gördüğü zararlar kaskoya dahildir.
4. Bazı durumlar ise kasko kapsamına dahil değildir. Aracın ehliyeti olmayan kişi tarafından kullanılması durumunda oluşan hasarlar, düzenli bakım ve onarımı yapılmamasından kaynaklı paslanma, çürüme ve eskimeye bağlı zararlar buna örnektir. Ayrıca alkol, uyuşturucu ve benzeri madde kullanmış kişilerin kullandığı araçlarda meydana gelebilecek hasarlar kasko kapsamı dışında kalır.
5. Kasko sigortasında hasarsızlık indirimi, muhafiyet indirimi, yaş indirimi, tek sürücü indirimi gibi birçok indirim türü yer alıyor. Sigorta süresi boyunca, hasarı olduğu halde kasko hasar tazminatı talep etmeyenlere yeni poliçede %30 ile %60 oranında indirim yapılması hasarsızlık indirimi iken, aracın sigorta bedeli değerinin yüzde 1’i veya yüzde 2’si kadar olan hasarları araç sahibinin ödemesi halinde kazanılan indirim ise muhafiyet indirimi olarak geçer. Bu indirim sayesinde kasko priminizden yüzde 60’a varan oranlarda indirim kazanabilirsiniz.
25 yaşın üstündeyseniz eğer yaş indiriminden yararlanma hakkına sahip olursunuz. Böylece doğum yılınıza göre poliçenize yüzde 10 indirim uygulanır. Ayrıca 5 yılı aşkın süredir ehliyete sahipseniz poliçenizde yüzde 15’e varan oranda indirim uygulanabilir.
6. Sözleşme süresi içinde, sigortalı aracın değişmesi halinde sigorta sözleşmesi kendiliğinden iptal edilmiş olur. İptalin gerçekleştiği tarihe kadar olan süre içinde ödenmesi gereken prim belirlenip fazlası sigorta sahibine geri ödenir.
7.Kasko sigortası bir yıl geçerli olup bir yılın sonunda isteğe göre yenilenebilir.
8. Aracınızın pert olması veya çalınması halinde sigorta şirketi, aracınızın ilk günkü değerini değil, hasar zamanındaki piyasa değerini öder.
9. Sigortalı ve/veya sigorta yaptıranın vefatında sigortanın geçerliliği devam edip sözleşmede yer alan tüm haklar ve/veya borçlar mirasçılarına geçer. Böyle bir durumda yeni hak sahibi durumu on beş gün içinde sigortacıya bildirmelidir.