Kasko değer listesi nedir?

Allianz-kaskoTürkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yılına göre değerlerinin sıralandığı listeye kasko değer listesi denir. Aracın kasko hesaplaması sırasında kasko değer listesinden faydalanılır.

Her ay yayınlanan kasko değer listesi, 15 yaşından küçük 109 marka ve 13.865 farklı araç modelini bir araya getirir. Sigorta şirketleri kasko hesabı yaparken bu listeyi baz alırlar. Bu listede yer alan fiyatlar, motorlu taşıtlar vergisinin belirlenmesine de yardımcı olur.

Kamyon ve benzeri araçların sahip olduğu değerler çıplak şasi değerini ifade eder. Aracın kasasının kasko bedeli, sigorta ettiren ile sigorta şirketi arasında karara bağlanır. Araçların kasko değerinde belirleyici unsur olarak, aracın markası, modeli, yaşı, hasarı ve piyasa fiyatı öne sürülebilir.

TSRSB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği) tarafından hazırlanmakta olan bu liste yeni araç fiyatları ve ikinci el fiyatları dikkate alınarak belirlenir. Yeni araç fiyatları, imalatçı ve ithalatçı firmalar ve bunların pazarlama şirketlerindeki fiyat listeleri değerlendirilerek netleşir. Bu fiyat listelerinde olup kasko değer listesinde olmayan bir araç varsa listeye anında dahil edilir.

İkinci el fiyatları ise, ikinci el internet siteleri, açık oto pazarları ve galeriler, günlük gazetelerin seri ilan sayfaları, ticari araç pazarları, kurumsal olarak ikinci el alım-satımı yapan şirketlerden elde edilen bilgilere göre belirlenir.

Aracın standart aksesuarlarının dışında olan radyo, televizyon, navigasyon, dvd oynatıcı, klima, özel ses sistemleri gibi aksesuarların değeri kasko bedeline dair değildir. Bu aksesuarlar ayrı hesaplanır.

Allianz’ın sunduğu kasko sigortası hizmetleri hakkında detaylı bilgiye https://www.allianzsigorta.com.tr adresinden ulaşılabilir.