İkinci El Otomobil Alacaklara 7 Tüyo

fiat-002-ikinci-el-oto

Sıfır arabalara göre daha hesaplı olan ikinci el araçlar son zamanlarda oldukça tercih edilmekte. Ancak daha önce kullanılmış oldukları için 2.el araba alırken birtakım detaylara dikkat etmek gerekiyor. İkinci el araç alırken gerekli belgelerden radyoya, bagaj boyasından motora kadar aracı tam teşekküllü bir kontrolden geçirmek şart.
İşte ikinci el araç alırken dikkat etmeniz gereken hususlar:

1.Bütçenizi iyi hesaplayın
Satın alacağınız otomobil için belirli bir bütçe ayırmış olmalısınız. Bütçenizi iyi hesaplayarak ona bağlı kalmaya çalışın. Bütçenizin üstünde bir araca yönelmeyin, aksi halde maddi açıdan zorlanırsınız.

Bütçenizi belirlerken devir işlemleri, vergiler, sigortalar ve fiyata dahil olmayan diğer giderleri de hesaba katmalısınız. Alacağınız marka ve modele göre masraflar değişebilir.

Ödemenin bir kısmını kredi alarak yapacaksanız, kredi imkanları hakkında detaylı bilgiye sahip olun. Bu konuda Otoeksper’in ikinci el araç kredisi imkanları size fikir verebilir.

2.Doğru araca karar verin
İkinci adımda sizin için hangi aracın doğru olduğuna karar vermeniz gerek. Aracı hangi alanlarda kullanacağınızı bir düşünün. Genelde çocuğunuzla mı seyahat edeceksiniz, şehir dışı gezileri için kullanacak mısınız? Az yakıt harcayan bir araç mı arıyorsunuz?

Kolayca park edilebilecek küçük bir araç mı olsun, yoksa ileride değeri fazla düşmeden rahatça satabileceğiniz bir araç mı? Bu tür kriterleri göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza en uygun araca karar verin.

Ayrıca beğenilerinize uygun bir araç olması da önemli. Kasa modeli, rengi, donanım özellikleri, kaliteli bir marka olması gibi tüm detayları gözden geçirerek seçiminizi yapın.

3.Aracın gerçek değerini öğrenin
Satın almayı düşündüğünüz araç hakkında internetten araştırma yapmanızda fayda var. Aynı marka ve model için diğer satıcıların belirttiği rakamları inceleyin. Özellikle model ve özellikleri bakımından aynı olan araçların fiyatlarını karşılaştırın.
Kilometre bilgisi, hasar durumu, aracın daha önce gördüğü bakımlar ve genel görüntüsü kendini ele verir.

4.Aracın içini detaylı bir şekilde inceleyin
Aracın içi dikkat etmeniz gereken bölümlerden. Koltukların durumunu, donanımların çalışır olup olmadığını, klima ve radyonun durumu hakkında bilgi edinin.
Küllüğe ve koltukların altına bakın. Radyo’yu açıp çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Radyo’daki tuşların bozuk olmadığından emin olun.

5.Satıcıdan araçla ilgili tüm detayları öğrenin
Beğendiğiniz araçla ilgili merak ettiklerinizi sahibine sorun. Kilometre bilgisi, aracın görmüş olduğu bakımlar, kaza yapıp yapmadığı, üzerinde çizik olup olmadığı hakkında net bir bilgi edinin.

Aracın sürüş performansı, rotbalans ayarı, frenlerin sağlamlığı, lastiklerin durumu hakkında da detaylı bilgi sahibi olun.

Araçla ilgili gerekli raporları talep edebilirsiniz. Eğer herhangi bir evrak vermeye yanaşmıyorlarsa, aracı kendinizin servise götüreceğini belirtebilirsiniz. Araç muayenesi ve egzoz kontrollerinin yapılı olduğundan emin olun.

6.Aracın geçmişini bilin
Araç hakkında güvenilir bir bilgi almak için şasi numarası ve motor numarasına bakın. aracın kaporta bölümünde 17 haneli olan şasi numarası genelde aracın kaporta bölümünde görülebilir. Motor numarası ise genellikle motorun üzerinde yer alır. Bu numaraların aracın ruhsatında olan şasi ve motor numarasıyla aynı olup olmadığını karşılaştırmanız gerek.

7.Aracı çıplak gözle görün
Aracı gündüz gözüyle görmeye özen gösterin. Hatta mümkünse aracı görmeye arkadaşınızla birlikte gidebilirsiniz. İki kişiyken daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Lastiklerin durumunu gözden geçirin. Ne derece fazla kullanıldığını, ne kadar eski olduğunu kontrol edin. Kaportayı, kapıları ve bagaj kapağını açıp kontrol edin. Aracın etrafında gezinip tüm parçalarının aynı renk olup olmadığına göz atın.

Aracın motoru kontrol etmeniz gereken bölümlerden. Yağ çubuğunu alıp ucunda bulunan yağın rengini kontrol edin. Yağ yeniyse koyu sarı olmasında bir problem yok.

Çubuğun ucundaki yağı parmaklarınızın arasında ezdiğinizde elinize küçük metal parçalar gelmiyorsa, motorda bir sıkıntı yoktur. Ancak metal parçalar fark etmeniz motorun sağlıklı olmadığına işaret eder.