BMW M1 Efsanesi Geri Döndü

bmw-m1

BMW M1 spor otomobillerinin 30. Yıldönümünü kutlamak için BMW Group Tasarım Ekibi, Concorso d`Eleganza Villa d`Este 2008`in bir parçası olarak bu efsanevi modeli tekrar otomotiv dünyasına kazandırıyor.

Giorgio Giugiaro tarafından tasarlanan BMW M1 “en”lerin otomobiliydi ve şüphesiz, tamamen yarış pisti için üretilmiş ve oldukça heyecan vericiydi. Bu gelişimin ardından, sıra Paul Bracq tarafından tasarlanmış BMW Turbo geldi. Devrim yaratan bu konsept otomobil, çığır açan fonksiyonel tasarımına ek olarak, yenilikleriyle de dikkat çekiyordu.

BMW M1 Homage, başlangıcını bu iki eşsiz otomobilden alıyor- atalarının başarısı ve BMW Group Tasarım ekibinin yeteneği bu eşsiz otomobilin çıkış noktasını oluşturuyor.

“BMW için miras, her zaman yaşayandır. Geçmişden ilham almak ve bu sayede kendini yenilemek-BMW M1 Homage`in etkili bir şekilde sergilediği özelliktir.”

Dr Klaus Draeger, BMW Group Yönetim Kurulu Üyesi, Geliştirme

BMW Group Tasarım Ekibi`nin bir özelliği de, köklü geçmişinden ilham almak ve gelecekteki tasarımlarında geçmişinden beslenmektir. BMW M1 Homage, BMW M1`in ve “mid-engine” konseptinin çağdaş bir uyarlaması olan BMW Turbo geleneğinin tasarım çalışmasıdır. Bu, teknolojiyi ortaya çıkartan ve onu otomobilin estetiğine uyarlayan duygusal bir tasarımı sergilemektedir.

Concorso d`Eleganza Villa d`Este, BMW M1 Homage için mükemmel bir zemin hazırlıyor. Burada, geçmişin otomotiv harikaları geleceğin konsept otomobilleri ve tasarım çalışmalarıyla buluşuyor. BMW Group Tasarım ekibi, geçmiş ve bugün arasında yer alan böylesine dinamik bir alanda, geçmişin efsaneleriyle yeni teknolojiyi harmanlıyor.

“Bir ürün için olduğu gibi, bir şirket için de geçmişinden haberdar olmak önemlidir. BMW M1 Homage, Giugiaro ve Bracq ruhuyla, gayet duygusal bir yorum içerisinde BMW`nin tasarım ve teknoloji değerlerini birleştiriyor.”

Christopher E. Bangle, BMW Group Tasarım Sorumlusu

BMW M1, coşku uyandıran bir süper spor otomobildi; selefi olan Paul Bracq`ın BMW Turbo`su, ifadesini duygusal tasarımında bulan yenilikçi teknik çözümler getirmişti. BMW M1 Homage`ın ruhunda da tam bu harman – teknolojiyle tasarımın, rasyonalite ve tutkunun harmanı. BMW M1`in heyecan verici ve gerçek bir yorumunu ve bugünün perspektifinden mide-engine temasını sunuyor. Tartışılmaz bir şekilde BMW M1`in ayırt edici niteliği olan siyah ve turuncu renklerinin uyumunu ele alarak yeniden yorumluyor. BMW M1 Homage için özel olarak geliştirilmiş olan Likit Turuncu gövde rengi BMW M1`in rengine atıfta bulunuyor fakat güçlü renk oyunları ve parlak derinliği ile şaşırtıyor.

BMW M1 denince akla gelen diğer bir özellik de otomobilin arkasında stop lambalarının üzerindeki sağ ve sol köşelerdeki karakteristik ikiz logodur. BMW için, ambleminin bu şekilde kullanımı her zaman “mid-engine” bir modelin işaretçisi olmuştur. BMW M1`in geliştirme aşamasında, daha ilk eskizler dahi çizilmeden önce onaylanan ilk stil bileşeni bu ikili amblem olmuştur. Benzer bir şekilde, BMW M1 Homage`ın da aynı ikiz amblemi kullanacağı daha baştan onaylanmıştır. BMW M1`den ilham alınan başka spesifik stil öğeleri de çatı çizgisini gövdenin arka tarafından ayıran siyah kesme çizgisi ve tavandaki hava girişi ile arka camdaki panjur sistemi. Sonuçta, BMW M1 Homage`ın dış boyutları BMW M1 ile örtüşmektedir, genişletilmiş iç mekan arkada oturan yolcular için daha rahat bir oturma düzeni sunuyor.

Gelenek ve modernizm arasındaki ince çizgide duygusal bir tasarım

BMW M1 Homage, BMW Design, model yelpazesindeki gelenekselleşmiş bileşenleri farklı bir gözle yeniden yorumluyor. Bu tasarım geçmişle bugünü biraraya getirerek gözlemcinin algısını tipik geleneksel çizgiler barındıran yepyeni bir BMW olarak yaratıyor.

BMW M1`de baskın bir tema oluşturan zıt renkler, BMW M1 Homeage`in dış yüzeyinde ölümsüzleşiyor.

Yeni ve heyecan verici çizgiler, yüzeyler ve detaylarla birleştirilen marka orantıları, bugüne kadar sıradışı bir otomomobil olarak kalmış olan BMW M1`in güncel bir yorumunu yaratmıştır.

Uzun motor bölmesi, geniş sütunlar ve Hofmeister kıvrımı, aracın hakiki bir BMW olduğunu bir bakışta fark etmenizi sağlıyor. Çizgilerin yatay akışı aracın görsel çekim merkezini aşağıya indirerek ona bağımsız bir duruş kazandırıyor.

BMW M1`in son derece uyumlu ve sportif oranları övgüyü hak ediyordu ancak dış tasarım açısından aynı performansı göstermiyordu. Oysa şimdi performansından da öte dış tasarımı BMW modelinin tanınmasında önemli rol oynuyor. Son birkaç yıldır tüm BMW modelleri çarpıcı ve eşsiz bir tasarım sunarak dikkat çekiyorlar. Bu eşsiz tasarım, sağlam bir deneyim ve yüksek seviyede beceri ve ustalık gerektiriyor. Tasarımcılar yalnızca ustalık, yüksek teknoloji ve her bir BMW`ye has özelliklerin birleşimiyle BMW`ye o eşsiz karakteri veren heykelsi güzellikteki etkiyi sağlıyor. BMW M1 Homage, BMW M1`in oranları ve grafik öğelerini yeni BMW görünümüyle biraraya getiriyor. Böylece heyecan verici, sportif ve gerçekten duygulara hitap eden bir birleşim ortaya çıkıyor.

BMW M1`deki grafik tasarım öğelerinin birçoğu yine BMW M1 Homage`ın ön tasarımında da benimsenmiştir. Siyah ve geride kalan yüzeylerin aracın rengiyle kontrastı, küçük böbrek şeklindeki ızgarası ve görünmez farları bu tasarımı örnekliyor. BMW M1 Homage yine de BMW için kesinlikle yepyeni bir modeldir. Her parçanın apayrı bir işlevi vardır. Örneğin BMW ile özdeşleşmiş Böbrek ızgara yalnızca BMW`nin ayırt edici özelliklerinden biri olmakla kalmaz; aerodinamik, soğuk hava gönderimi ve güvenlik çözümleri gibi işlevleri yerine getirir. Ayrıca farların tasarımı BMW M1`in geri çekilebilen farlarının yeni bir yorumudur. Bu tarihi modelde olduğu gibi BMW M1 Homage`ın farları da sadece açıldığı zaman görülebilir. Kullanılmadığı zaman ön uçta gizli kalarak ön bölümün içinde kaybolur. Yani neredeyse açılır-kapanır farlar gibidir.

Otomobilin yan hatları, yüzeyler ve ayrıntılar gözlerinizi aracın merkezine bakmadan önce ön uçtan motor bölmesine ve belirgin hatlarıyla yan pencerelerde dolaştırmanızı sağlar. önünden yan tarafları boyunca motor bölmesine doğru çekilen iki çizgi göz alıcıdır. Çizgilerin akışı düz ve kontrollü bir biçimde ön uçtan başlayarak BMW M1 Homeage`ıi optik çekim merkezini azaltır ve yere yakın duruşunu öne çıkarır. Tasarımın gücü de tam olarak otomobilin gücünün olduğu yere odaklanmıştır, yani motora. Güçlü, duygulara hitap eden geniş çizgileri otomobilin mid-engine temasını öne çıkarır. Bu tema, arka plandaki mekaniği, mühendisliğindeki ustalığı ve BMW Groupn motor konusundaki uzmanlığını vurguluyor.

BMW M1 Homage`ın üst kısmı arka tarafa doğru genişler. Böylece sürekli akan çizgiler oluşturarak otomobilin iki yanı arasında bağlantı oluşturur. Ünlü BMW logosu da bu çizgide, arka stop lambalarının üst kısmında yer almaktadır.

“Bir Mühendislik Harikasını Gösterelim!”

Genel tasarım işlevsellik üzerine kurulmuştur ve her ayrıntının bir amacı vardır. Aerodinamik, soğuk hava gönderimi ve güvenlik gibi unsurlar BMW M1 Homage`ın teknik üstünlüğünü ve gerçek bir BMW olduğunu kanıtlıyor. Bunun konuşan bir simgesi haline gelmiş olan BMW M1 Homage`ın böbrek tipi ızgara tasarımı aynı anda pek çok işlevi yerine getiriyor. İkiz ızgara sadece BMW sembolü olmakla kalmaz, aynı zamanda otomobilin kusursuz aerodinamiğini de garanti eder.

Uçak tasarımlarından ilham alınarak tasarlanan bu otomobilin son derece gelişmiş bir hava giriş sistemi bulunuyor. Örneğin, motoru soğutmak için içeri giren soğuk hava tavan çizgisinin aşağısından, gövdenin yan tarafındaki girintili hatta dolaşır. Yeterli düzeyde soğuk hava sağlanabilmesi için küçük hava girişleri otomobil için yeterli hava akımı için yol açar.

Vizyon ve ilham

“BMW M1 Homage, BMW Tasarım ekibinin yaratıcılığını ve potansiyelini açıkça göstermektedir. Böyle bir proje günlük işlerimizde bizim için önemli bir ilham kaynağıdır.”

Adrian van Hooydonk, BMW Tasarım Sorumlusu

BMW M1 Homage, BMW Group Tasarım Ekibi için büyük önem taşımaktadır. Yaşayan bir gelenek ve yenilikçi bir gelecek üzerine kurulmuştur. Bu otomobil bir ilham kaynağı olarak tasarlanmıştır. Bizi, çevremizde gördüklerimizi yeniden sorgulamaya ve düşünmeye zorlar. BMW M1 Homage, tasarımlarıyla dönemlerinin ötesine geçmiş olan BMW Turbo ve BMW M1 modellerine de çok şey borçludur. Başta sadece bir tasarım çalışması olması beklenen bu küçük serilerin etkisinin ne kadar önemli olduğu 30 yıl sonra bile ortadadır.