BMW Group’dan çevresel bir adım

bmw-logo

BMW Group, 501 adet seri olarak üretilen pilot araç kullanılarak gerçekleştirilen geniş kapsamlı bir test ile gelecekte yürürlüğe girecek olan katı yeniden kullanılabilirlik, geri dönüştürülebilirlik ve geri kazanılabilirlik standartlarını halihazırda karşılamış olduğunu kanıtladı. Geri dönüştürülebilirlik ile ilgili yasal gereklilikler arasında AB Direktifi 2005/64/EU da bulunmaktadır. Direktif, Aralık 2008’e kadar yeni araçların asgari %85’inin geri dönüştürülebilir ve azami %95’inin geri kazanılabilir olmasını gerektirmektedir. Bu sonuçlar, geri dönüştürülebilirlik kotalarına 2015 yılı itibariyle ulaşılabileceğini göstermektedir.

Araçlar üzerinde gerçekleştirilen ön işlemler ve parçaların yeniden kullanılmak üzere sökülmesi BMW Group Geri Dönüştürme ve Parçalarına Ayırma Merkezi`nde(RDC) gerçekleştirilmiştir. Buna hava yastığı sisteminin patlayıcı aksamının seçici nötralizasyon işlemi ile etkisiz hale getirilmesi ve tüm sıvıların ayrıca araçtan boşaltılması da dahildir. Son geniş kapsamlı test sadece kullanılmış parça olarak yeniden kullanılabilecek, sökülmüş durumdaki parçaları kapsamaktadır. Durumlarına bağlı olarak bu parçalar arasında jantlar veya ön ve arka lamba grupları bulunmaktadır. Bu parçaların öğütülmesi ve öğütme sonrası teknolojisi ile malzeme elde edilmesi ortak işleme şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler, metal ve metal içeren kompozit malzemelerin doğrudan veya farklı işlemlerden geçirildikten sonra ikincil ham madde olarak tamamen yeniden kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Farklı tiplerde plastik içeren plastik atıklar da oldukça önemlidir. Elde edilen ürünler, yeni parçaların üretiminde geri kazanılmış malzeme olarak ve ocaklarda kömür ve kalın yağ için arıtma malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bunun anlamı, malzeme döngülerinin etkin ve ekolojik şekilde sonlandırılmasıdır. Yeniden kullanılan ve ticari olarak geri dönüştürülen malzemelerin yüksek oranı, kullanım ömrünü tamamlamış olan araçların ham madde kaynağı olarak önemini ortaya koymaktadır.

Geniş kapsamlı testin ilk aşaması Geri Dönüştürme ve Parçalarına Ayırma Merkezi`nde gerçekleştirilmiştir. BMW Group tarafından geri dönüştürme işleminin sürekli olarak optimize edilmesine gösterilen önem 1994 yılından bu yana yoğunlaşmıştır. Günümüzde, bu sertifikalı özel operasyon, tüm dünyada türünün lider tesisleri arasındadır. Geri Dönüştürme ve Parçalarına Ayırma Merkezi bir geliştirme platformu olarak görev yapmakta ve aynı zamanda parçalama ve sıvı tahliyesi yöntemleri ile geleceğe yönelik geri dönüştürme konseptleri için önemli inisiyatifleri hayata geçirmektedir. BMW Group aynı zamanda araçların tasarım ve geliştirme aşamalarında uyguladığı çok sayıda önlem ile de ürünlerinin etkin ve ekolojik bir biçimde yeniden kullanılabilmesini sağlamaktadır. BMW Group, bu inisiyatifi Geri Dönüşüm için Tasarım konsepti kapsamında yürütmektedir. Örneğin, sıvı içeren tüm parçalar, yağ, fren hidroliği ve soğutma suyu gibi tüm çalışma sıvılarının araç parçalarına ayrılmadan önce kolay ve hızlı bir biçimde boşaltılabileceği şekilde tasarlanmaktadır. Hava yastığı sistemlerinin patlayıcı aksamları da merkezi bir bağlantı üzerinden seçici olarak etkisiz hale getirilebilecekleri şekilde tasarlanmaktadır. Bu özellik, parçalarına ayırma ve yeniden kullanma sürecinin büyük ölçüde basitleştirmekte ve kısaltmaktadır.