BMW 5 Serisi`nde Daya İyi Gece Görüşü

bmw-5-sedan-2014-1

Adaptif farlar, viraj lambaları, değişken lamba dağılımı ve BMW Gece Görüşü ile BMW 5 Serisi daha iyi gece sürüşü için standartları belirlemektedir.

BMW 5 Serisini 2003`te piyasaya çıkmasından bu yana, adaptif far sistemi ile donatmak mümkündür. 2005 sonbaharından başlayarak uzun far desteği ve ardından 2006 yılında BMW Gece Görüşü kullanılabilir hale gelmiş ve 2007`nin başlarından itibaren revize edilmiş modelde ilgili aydınlatma sistemi görülmeye başlamıştır.

Şimdi ise değişken aydınlatma teknolojisi de BMW 5 serisi için kullanılabilir hale gelmiştir.

Mükemmel aydınlatma, akıllı kontrol.
Yenilikçi sürücü destek sistemleri opsiyonel olarak sunulan Bi-Xenon farların ayrıcalıklı ve akıllı kontrol olanağını sunmaktadır.

Şu anki BMW 6 Serisi ile tanıtılan değişken aydınlatma dağılım teknolojisi görüşü aynı zamanda düz sürüş esnasında da optimize etmektedir. Yol hızına bağlı bir fonksiyon olarak çalışan bu yenilikçi sistem otomatik olarak ışık huzmesini genişleterek, sanki ışığın ?kapladığı alanı? genişleterek sürücünün görüş alanını arttırmaktadır. Normal şehir ışıklarında, 50 km/sa veya 31 mph`den daha yavaş hızlarda seyir halindeyken bu sistem daha geniş bir aydınlatma dağılımı sunar ve yolun karşıdan akmakta olan şeridindeki objelerin daha kolay fark edilmesini sağlar. Otoyol modunda ise sürücünün görüş alanı işaret ışıklarına daha uzun bir alan verilerek ve yine gelen trafiğin olduğu sol tarafa daha fazla aydınlanma sağlanarak genişletilir. Sis farlarının 70 km/sa veya 50 mph gibi hızlarda aktive edilmesi sonuç itibariyle daha geniş aydınlatma dağılımı yaratır ve otomobile yakın olan alanı aydınlatır. Ve son olarak yüksek hızlarda far alanı aydınlatmanın geniş dağılımı sayesinde ileri ve yukarı doğru arttırılmış olur.

Ek olarak, umut vadeden değişken aydınlatma dağılımı paketine dahil olan adaptif far sistemi yolun gidiş yönünü takip eden yol aydınlatmasını garanti etmektedir. Farların esas yönü direksiyon açısı, yanal ivmelenme oranı ve otomobilin hızına bağlıdır.
Adaptif far ile birlikte sunulan bir fonksiyonda viraj aydınlatma fonksiyonudur. Bu fonksiyon 22 ile 40 mph hızları arasında ve sürücü sinyal ışıklarını açtığında veya belirli bir açıyla sertçe direksiyonu kırdığında devreye girer. 70 km/sa veya 43 mph hızlarına kadar viraj aydınlatması dar eğri yarıçaplar şeklinde aktive olarak adaptif far sisteminden kaynaklı aydınlanmaya takviye yaparlar. Bunun avantajı manevra yaparken veya virajlı yollarda seyrederken optimum aydınlanmanın sağlanmasıdır.

Standart olarak sunulan otomatik far kontrol fonksiyonu, farklı hava koşullarında sürüşü daha da güvenli kılar. Bu fonksiyon ile birlikte tümleşik elektronik sistemi, hakim olan aydınlatma durumunu ön camdaki iki sensör aracılığıyla kontrol eder ve gerektiği anda otomatik olarak kısa farlara geçiş yapar ? örneğin bir tünele girildiğinde ya da akşam vakti hava kararmaya başladığında. Standart özellik olarak sunulan yağmur sensörü yağmurun başlangıcını ve miktarını ölçmek için otomatik olarak optik ölçümler yaparak far kontrol fonksiyonuna ideal bir destek sağlamaktadır. Gerektiği durumda ön cam sileceklerini otomatik olarak aktive eder ve yağış miktarı doğrultusunda hızlarını ayarlar.

Bakın ve daha fazlasını görün: Uzun far desteği, BMW Gece Görüşü.
BMW 5 Serisi, opsiyonel olarak sunulan uzun far desteği ile donatılabilir. Bu akıllı ünite otomobil karşıdan gelen trafik ile karşılaştığında veya karşıdan gelen bir araç görüş açısına girdiğinde ya da yolun (örneğin şehir içi veya binalarla kaplı alanda) yeterli şekilde aydınlatıldığı durumlarda otomatik olarak uzun farlarını kapatır.
Kısa far ve uzun far arasındaki geçiş de otomatik olarak etkilenmektedir. Sistem iç aynaya entegre edilmiş ve parlaklığı ve yol trafiğini izleyen bir kamera aracılığıyla kontrol edilmektedir.

Opsiyonel olarak sunulan BMW Gece Görüşü, gece sürüşü esnasında daha da yüksek standartlarda bir güvenlik sunmaktadır. Bu eşsiz sistemin ?kalbi? insanları, hayvanları ve 300 metreye veya 1000 ft`e kadar ısı yayan objeleri tespit eden ve navigasyon sistemi tarafından da kullanılan merkezi Kontrol Ekranına yüksek-kontrastlı bir görüntü olarak aktaran bir termal kameradır. Sonuç olarak sürücü çıplak göz ile görmesi mümkün olmayan potansiyel tehlikelerden haberdar edilmiş olmaktadır.