BMW 4 Serisi Coupé Verimlilik

BMW 4 Serisi Coupé verimlilik özellikleri.ECO PRO Modu, BMW TwinPower Turbo teknolojisi,Fren Enerjisi Geri Kazanımı…

BMW_4series_coupe_dis_tasarim_13_1600x1200Aerodinamik

BMW 4 Serisi Coupé‘un  sahip olduğu tasarım, BMW EfficientDynamics felsefesini yansıtır. Optimize edilmiş aerodinamik ön rüzgarlık ve şasi, hava direncini ve yakıt tüketimini azaltan yenilikçi geliştirmeler içerir.

Ön rüzgarlık, BMW EfficientDynamics felsefesini somutlaştıran önemli bir tasarım özelliğidir. Entegre Hava Perdesi, havayı iki dikey hava girişi içerisinden ve ön tekerlek bombeleri boyunca yönlendirir. Hızlandırılmış hava akışı, tekerleklerin dış tarafında bir çeşit “perde” oluşturur. Burada, havayı ön tekerleklere aktaran Havalandırma yer alır. Bu yenilikçi BMW EfficientDynamics teknolojileri, türbülansı ve hava direncini azaltarak yakıt tüketimini de önemli ölçüde düşürür.

Aynı zamanda motor bölmesini koruyan düz şasi kapağı, otomobilin aerodinamiğini önemli ölçüde geliştiren ek bir ayrıntıdır. Bu yeni döşeme unsurları, aerodinamik açıdan yalnızca önemli avantajlar sağlamakla kalmaz; aynı zamanda ses yalıtımını geliştirir ve pas oluşumuna karşı çok daha fazla koruma sağlar.

ECO PRO Modu

ECO PRO Modu’na geçiş yaptığınızda, tüm özellikler daha fazla verimliliğe yönelir ve bu sayede bireysel sürüş tarzınıza göre yakıt tüketimi yüzde 20’ye kadar azalır (dahili BMW tüketim çalışmasına göre).

Boş vites, ön izleme yardımcısı ve ECO PRO Route özelliklerinin sunduğu ek fonksiyonlarla yüzde beşlik tasarruf daha yapılır. Bu mod, vites geçiş noktalarının yanı sıra gaz pedalı ve vitesin verdiği tepkiyi optimize eder ve ısıtma/klima stratejisini akıllı bir şekilde uyarlar. Kontrol Ekranı, o an için hangi BMW EfficientDynamics teknolojilerinin yakıt tüketiminizi düşürdüğünü gösterir. Ayrıca, verimliliği çok daha fazla artırmak için o anki sürüş durumunuzla ilgili ECO PRO önerileri alırsınız.

ECO PRO modunun bir başka özelliği, boş vites fonksiyonudur: 50 km/sa – 160 km/sa hız aralığında hiçbir sürüş gücüne gerek duyulmazsa, sistem motoru devre dışı bırakır ve otomobil boş vitese geçer.

Professional Navigation Sistemi ile beraber çalışan ön izleme yardımcısı, ECO PRO modunun öne çıkan yenilikçi bir özelliğidir. Navigasyon verisine göre, rota üzerindeki virajları, yerleşim alanlarını, döner kavşakları, T kavşakları, hız limitlerini ve otoyol çıkışlarını algılar ve hızı erkenden düşürmenizi sağlamak için size önceden tavsiyelerde bulunur.

ECO PRO modu, o anki trafik durumu ve yol koşullarının yanı sıra bireysel sürüş tarzı gibi çeşitli parametrelerden yararlanarak yakıt açısından en verimli rotayı belirlemek için yeni nesil Professional Navigation Sistemi ile birlikte çalışan ECO PRO Route fonksiyonunu içerir. Yol bilgisayarı ekstra kilometrenizi, yani ECO PRO modu kullanarak tasarruf ettiğiniz fazladan kilometreyi gösterir.

BMW TwinPower Turbo teknolojisi

Benzinli motorlarda BMW TwinPower Turbo teknolojisi; TwinScroll turboşarj özelliğini Valvetronic, Çift VANOS ve Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon ile bir araya getirir. Dizel motorlarda bu teknoloji, CommonRail direkt enjeksiyon ve değişken türbin geometrisine sahip bir turboşarj içerir. Bu yolla BMW TwinPower Turbo, benzinli ve dizel motorların yakıt tüketimini ciddi oranda azaltır, aynı zamanda geniş bir motor devir aralığı boyunca motor gücünü artırır.

Otomatik Start/Stop fonksiyonu

Otomatik Start-Stop fonksiyonu, yakıtın yalnızca otomobil gerçek anlamda seyir halindeyken kullanılmasını sağlar.

Trafik ışıklarında ve trafikte dur kalk yaparken Otomatik Start-Stop fonksiyonu, otomobil rölantide çalışmaya başladığında ve ayağınızı debriyajdan çektiğinizde (düz viteste) ya da otomobili tamamen durdurmak için frene bastığınızda (otomatik viteste) motoru kapatarak yakıttan tasarruf eder.

Info Display’de görüntülenen bir sinyal Otomatik Start-Stop fonksiyonunun aktif olduğunu gösterir. Vites geçişi yaptığınızda (düz viteste) ya da ayağınızı frenden çektiğinizde (otomatik viteste), motor saniyenin çok küçük bir kısmında kendisini tekrar çalıştırır, böylece sürüşünüze hemen kaldığınız yerden devam edersiniz.

Otomatik Start-Stop fonksiyonu sürüş konforundan ve güvenliğinden hiçbir zaman ödün vermez; motor ideal çalışma sıcaklığına ulaşmadıysa, otomobilin içi yeterince ısınmadıysa/soğumadıysa, akü düzeyi çok düşükse ya da direksiyonu çevirirken devreye girmez. Otomobil hareketsizken bile, gerektiğinde bir merkezi kontrol ünitesi motoru yeniden başlatır. Bu işlem örneğin otomobil ileri doğru kaymaya başlarsa ya da ön cam buğulanırsa gerçekleşir. Otomatik Start-Stop fonksiyonu istenildiği zaman tek bir düğme dokunuşuyla devre dışı bırakılabilir.

Fren Enerjisi Geri Kazanımı

Frene bastığınız her an kinetik enerji oluşur ve yakın zamana kadar bu enerji kullanılmadan boşa gidiyordu. Fren Enerjisi Geri Kazanımı, uzun süre gözardı edilen bu potansiyelden yararlanır. Frene bastığınız veya ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz her an ortaya çıkan boş vites enerjisini kontrol eder ve onu elektrik enerjisine dönüştürür.

Bu elektrik enerjisi daha sonra aküyü şarj etmek için kullanılır. Akıllı enerji yönetim sistemi, alternatörün artık kalıcı olarak çalışmasına gerek olmadığı anlamına gelir; böylelikle jeneratör üzerindeki gerilim azalır. Bunun sonucunda yakıt tüketimi azalır ve performans artar; klasik BMW EfficientDynamics teknolojisi budur.

Optimum vites değiştirme göstergesi

Optimum vites değişimleri ve daha az yakıt tüketimi sunan motorun elektronik sistemi yol koşullarına ve motor devrine göre en verimli vitesi belirler. Daha yüksek veya daha alçak bir vitese geçiş yapmanın ne zaman daha verimli olacağını göstermek için Info Display’de bir ok yanar.

Sistem ayrıca ne zaman hızlandığınızı fark eder ve motor devri yeniden yükselene kadar sunacağı önerileri buna uygun olarak bekletir. Karşılaştırmalı testler Optimum Vites Değiştirme Göstergesine sahip otomobillerin yaklaşık yüzde dört daha az yakıt kullandığını göstermiştir.

Elektrikli Direksiyon

Elektrikli direksiyon desteğine sahip direksiyon, optimum direksiyon hissi verir. Darbelere karşı daha az hassastır, aynı zamanda aktif anti-roll süspansiyon, salınım hareketlerini güvenilir bir şekilde dağıtır. İsteğe bağlı spor vites geçişini kullanarak direksiyon özelliklerini arzu ettiğiniz an daha sıkı hale getirebilirsiniz.

Alışılmış servo direksiyonun aksine, elektrikli direksiyon bir hidrolik sistem kullanmaz, bir elektrik motoru temel alınarak geliştirilmiş akıllı bir çözümdür. Yararları: Motor, direksiyon desteğine yalnızca gerçek anlamda ihtiyaç duyulduğunda, başka bir deyişle direksiyon hareket ettirildiğinde çalışır. İstatistiki olarak herhangi bir yolculuğun yüzde 90’ını kapsayan düz sürüş halinde devre dışı kalır ve hiçbir şekilde enerji harcamaz. Sonuç olarak; hidrolik sistemlere sahip otomobillerle karşılaştırılığında, elektrikli direksiyon, otomobilin ortalama yakıt tüketimini 100 kilometrede yaklaşık 0,3 litre düşürür, böylece verimliliğin artırılmasına önemli bir katkıda bulunur. Hidrolik yağ kullanılmadığı için, bakım gerekliliği ve çevre kirliliği de azaltılmış olur.

Bazı modellerde direksiyon sistemini Servotronic ile birleştirebilirsiniz. Bu işlem, direksiyon gücünü kalıcı olarak otomobilin hızına göre ayarlar. Bunu yapmak için, ölçülen hız için gerekli olan desteği hesaplar ve elektrikli direksiyon desteğinin motoru bu doğrultuda güçle beslenir. Örneğin dar, virajlı yollarda düşük hızlarda seyrederken, yalnızca minimum kuvvet gereklidir. Bununla beraber hız arttıkça, ihtiyaç duyulan direksiyon desteği, yolla daha fazla temas sağlanabilmesi ve böylelikle yön dengesinin sağlanması için sürekli olarak azaltılır.