BMW 4 Serisi Coupé Sürücü Destek Sistemleri

BMW_4series_kamera_sistemleri

BMW Head-Up Display

BMW 4 Serisi Coupé‘da tam renkli BMW Head-Up Display, ilgili sürüş bilgisini doğrudan görüş alanınıza yansıtarak sürüşe tam olarak konsantre olmanızı sağlar.

Navigasyon sisteminden gelen bilgileri, Hız Limit Bilgisi Ve Sollama Yapılamaz İşareti uyarılarını ve Sistem Kontrolü mesajlarını içeren bildirileri görüntüler. Ayrıca radyo istasyonu, şarkı isimleri, telefon rehberi girişleri ve çağrı listeleri gibi bilgi-eğlence bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Ön camınıza yansıtılan simgeler özellikle yüksek çözünürlükte ve tam renkli olarak görüntülenir ve trafik sembolleri gerçekçi bir şekilde yeniden üretilir. Bilgiler, verimli ergonomi sağlamak için ön camda görüntülenir ve bireysel olarak uyarlanabilir. Tam renkli BMW Head-Up Display, polarize güneş gözlükleri takıyorsanız tam olarak görülmez.

Aydınlanma yoğunluğu, dışarıdaki ışık yoğunluğuna uyacak şekilde otomatik olarak değiştirilir ve sistem aynı zamanda gece ve gündüz modlarını içerir. Parlaklık ayarı, iDrive menüsü kullanılarak yapılandırılabilir. Güncel hızınıza ve sürücü destek sistemlerinden gelen uyarılara ek olarak hangi ek bilgilerin görüntülenmesini istediğinizi seçebilirsiniz.

Kamera sistemleri

Park Mesafe Kontrolü, Çevre Görüş Kamera Sistemi, Geri Görüş Kamerası: Yol çıkışlarında ve park alanlarına doğru manevra yaparken otomobilinizin çevresindeki alanda oluşturulan açık görünümün keyfini çıkarın. Arkada ve önde yer alan Park Mesafe Kontrolü (PDC), görsel ve sesli sinyaller sayesinde güvenli ve konforlu bir şekilde park etmenizi sağlar.

Çevre Görüş Kamera Sistemi, yukarıdan gelen bir yansıma yardımıyla otomobilinizi Kontrol Ekranı’nda görüntüler. Bu donanım seçeneğinde yer alan Yan Görüş sistemi, görüş kabiliyeti yol çıkışlarında zayıfken daha iyi bir genel bakış garanti eder. Geri Görüş Kamerası, 20 km/sa’ten daha düşük hızlarda park alanlarına ters yönde girerken destek sağlar.

Dur Kalk İşlevli Aktif Cruise Control

Radar tabanlı çarpışma uyarısı ve ışık kırma işlevini içeren Dur Kalk işlevli isteğe bağlı Aktif Cruise Control, güvenliği artırır ve yoğun trafikte sürüş yaparken özellikle rahatlık sağlar. Buna ek olarak sistem, öndeki otomobillere olan mesafeyi ölçer ve önceden seçili mesafeyi korur.

Dur Kalk işlevi, yalnızca hızı otomobil hareketsiz hale gelene kadar düşürmekle kalmaz, aynı zamanda trafik hızlandığında yeniden arzu edilen hıza otomatik olarak çıkarır.

Öndeki otomobil ani fren yaparsa, çarpışma uyarısı etkinleştirildiğinde BMW otomobiliniz anında tepki verir. 1. Aşama görsel sinyal içerir, henüz tepki vermemişseniz devreye giren 2. Aşama, sesli bir sinyal yoluyla dikkatinizi çeker. Bu aşama bir kere geçildiğinde BMW otomobiliniz, eğer henüz fren yapmamışsanız sizin için frenleri devreye sokar; sistem, otomobil duruncaya kadar onu mümkün olduğunca yavaşlatır.

BMW Aktif Koruma

Aktif Koruma, BMW ConnectedDrive’ın önleyici yolcu koruma sistemidir. Yol üzerinde kritik bir durum meydana gelirse, ön emniyet kemerlerinin gerginliği artırılır ve yan camlar ile açılır tavan (varsa) kapatılır.

Otomobil harekete geçer geçmez, takılı durumda olan ön emniyet kemerleri gerilir. Yolda kritik bir durum meydana gelirse, ön emniyet kemerleri tersine gerilir, yan camlar ve varsa kayar cam tavan kapatılır. Kritik bir durum, otomobilin sürücü tarafından acil bir durumda durdurulmasını ya da otomobilin aşırı derecede önden ya da arkadan savrulmasını içerir.

Otomobil donanımında Yaklaşma Uyarısı ya da Fren Aktivasyonu varsa, karşıdaki bir araçla olası bir çarpışma önceden sezinlenir (sistemin limitleri içerisinde).
Belirli kaza durumlarında sistem, sürücüyü etkilemeden otomobilin tamamen durmasını sağlayabilir. Bu durum ikinci bir çarpışma riskini azaltır ve oluşan kazadaki hasarı minimize eder.

Dikkat Asistanı, gösterdiğiniz yorgunluk belirtilerini izler. Direksiyon hareketleriniz analiz edilir ve sistem düzensiz sürüş davranışına tepki vererek Kontrol Ekranı’nda mola vermenizi hatırlatan bir mesaj iletir.

Elektrokrom uzun far fonksiyonu

Elektrokrom Uzun Far Fonksiyonu, gece sürüşlerini sizin için çok daha keyifli ve güvenli hale getirir. Diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan karanlıkta mükemmel görüş kabiliyeti sağlar.

Sistem diğer sürücüleri algılar ve onları uzun ışık huzmesinin titizlikle dışında tutar. 400 m’lik huzme aralıkları, risklerin erkenden algılanmasını ve geliştirilmiş yön takibi sağlar. Adaptif LED Far veya Adaptif Far özelliği, elektrokrom uzun far fonksiyonu için gereklidir.

Hız Limit Bilgisi

Pişman olmaktansa önleminizi alın: Sollama yapılmaz göstergesini içeren Hız Limit Bilgisi, sollamaya izin verilip verilmediğinin yanı sıra o anki hız sınırını gösterir. Bu bilgi, gösterge panelindeki Info Display’de ve Head-Up Display’de görüntülenir.

Özel bir kamera, ilgili trafik işaretlerini algılar. Bu bilgi, navigasyon sisteminden gelen verilerle beraber bir kontrol ünitesi tarafından işlenir. Yağmur sezicisini içeren özellikler de birleştirilmiştir, böylece yağmurlu hava koşullarında (örneğin) değişken hız limitleri de kaydedilmiştir. Bu sayede, yol durumu hakkında her zaman bilgilendirilirsiniz. Business veya Professional Navigation Sistemi gereklidir.

Sürüş Yardımı paketi

Sürüş Yardımı özelliği; kamera esaslı sistemleri, şerit terk uyarısını ve çarpışma uyarısını birleştirir.

Şerit çizgilerini algılar ve direksiyondaki titreşimler ve gösterge panelindeki görsel uyarı yoluyla 70 km/sa civarındaki hızlarda istenmeyen şerit değişiklikleri hakkında sizi uyarır. Şerit değişikliğini isteyerek yaparsanız, başka bir deyişle sinyal lambaları etkinleştirilirse, uyarı devreye girmez. Kamera aynı zamanda yolcuları algılar. Bir çarpışma riski varsa burada yeniden uyarılırsınız ve gerekirse frenler devreye alınır.

Sistem ayrıca yaklaşık 15 km/sa hızla ilerleyen öndeki otomobille olası bir çarpışma hakkında sizi uyarır ve aynı zamanda daha hızlı bir tepki için frenleri uygun hale getirir.

iDrive Touch.

Dokunmatik iDrive Butonu, tek elinizle iDrive sistemini rahatça kontrol etmenizi sağlar. Controller’a entegre edilmiş dokunmatik ekran sayesinde, kendi el yazınızı kullanarak bu gibi bilgileri navigasyon sistemine varış noktaları olarak kolayca girebilirsiniz.

Bu cihazı ayrıca, listeler boyunca gezinmenin yanı sıra birçok fonksiyon ve ayara erişmek için de kullanabilirsiniz. Zahmetsizce çalışır ve dokunma yoluyla sezgiseldir; bunun size yardımı çok büyüktür, çünkü böylece dikkatinizi yoldan nadiren ayırırsınız. Controller kullanılarak çalıştırılan tüm fonksiyonlar Kontrol Ekranı’nda rahatlıkla görüntülenebilir.