Aracınıza bahar bakımı yaptırmak için 9 Neden

Araçlar, kış mevsimin zorlu hava koşullarında yağmur, çamur, kar ve buzlanma gibi durumlardan etkilenerek yıpranabilir, bazı aksamlarında aşınma meydana gelebilir. Bu nedenle bahar bakımından geçmeleri kaçınılmaz olur.

arac-bakimi-1Araçların temiz, dayanıklı ve uzun ömürlü olması ve güvenilir sürüş deneyimi  için bahar bakımı yapılması son derece önemlidir. Aracınıza bahar bakımı yaptırmak neden önemliymiş, işte bunu doğrulayacak 9 neden:

1.Bahara girerken lastikleri gözden geçirmekte fayda var. Baharda kış lastiklerini değiştirip yerine yaz lastikleri kullanmak gerek. Kış lastikleri 10 derece ve üstü sıcaklıklarda aşırı ısındığından fren mesafesinin uzamasına ve viraj kabiliyetinin azalmasına neden olacaktır. Güvenli bir sürüş sağlamak için yaz lastiğine geçmeli.

2.Kışın karlı havalarda yollara dökülen tuzlar otomobilin alt kısmının paslanmasına yol açabiliyor. Bahar bakımında aracın alt kısmını iyice temizletip yıkatmaya özen gösterin.

3.Aracın döşemelerinde, koltuklarında ve diğer yüzeylerinde meydana gelen lekeler hiç hoş görünmez. Aracın içine sinen sigara kokusu, evcil hayvan tüyü ve benzeri durumları gidermek için aracın dışı kadar içini de iyice yıkatın. Aracınızın iç temizliğini ihmal etmeyin.

4.Havaların ısınmasıyla klima kullanımı artacak. Bu nedenle klimanızı mutlaka bir bakımdan geçirin. Kıştan beri uzun süre kullanılmayan klimalar bir anda kullanılınca beklenmedik tepkiler verebilir.

5.Daha az yakıt ile daha fazla yol katetmek istiyorsanız, hava filtreniz temiz olmalı. Bunun için kışın toz, yağmur, kar gibi etkenlere bağlı tıkanan hava filtresini iyice temizletin.

6.Kış şartlarında sıkça kullanılan sileceklerde yıpranma görülebilir, bu nedenle sileceklerinizi kontrol ettirip gerekirse değiştirin. Ayrıca su püskürtmenizin düzgün çalışıp çalışmadığını da kontrol edin.

7. Önünüzü daha net görebilmek ve cama gelebilecek toz ve pisliklerin leke kalmadan silinebilmesi için silecek suyunuzu değiştirin. Özel bakım suyu kullanarak  camların daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

8.Kışın sıfırın altına düşen soğuklarda akünün performansı azalır. Bu nedenle baharda aküyü temizletmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca şarj durumunu da kontrol ettirin.

9.Karlı günlerde yollara atılan tuzlar fren sisteminde korozyana neden olduğu için aracın fren sistemini mutlaka kontrol ettirin.