Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken 12 şey

arac-kiralamaSeyahatlerde özgürce gezebilmenin en kolay yolu araç kiralamaktan geçiyor. Artık birçok aile tatillerinde araç kiralamayı tercih eder oldu. Özellikle yaz aylarında klimalı ve konforlu bir yolculuk yapmak isteyenler için en iyisi araç kiralama.

Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir kiralık araçla seyahatinizi daha rahat geçirmeniz mümkün. Bunun için günlük veya dönemsel bazda araç kiralayabilirsiniz. Sizler için araç kiralarken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları bir araya getirdik.

1.Aracınızı kurumsal bir firmadan kiralamaya özen gösterin.  Araç kiralama konusunda yasal izni olmayan bir yerden araç kiralamanız, istenmedik sorunlara yol açabilir. Herhangi bir sorun olduğunda size 24 saat destek verebilecek bir firma olması da önemli.

2- Aracın kilometresini kontrol edin. Sözleşme şartlarında “sınırsız kilometre” hizmeti yer almıyorsa aracı teslim ederken sizden ek ücret ödemenizi bekleyebilirler.

3- Kiralayacağınız aracın lastiğini mutlaka kontrol edin. Lastiklerde hasar varsa değişmesini talep edebilirsiniz.  İnik veya eskimiş bir lastikle yola çıkmak hem kendinizi hem de yakınlarınızı tehlikeye sokacaktır.

4. Araç kiralarken dikkat edeceğiniz bir diğer nokta ise aracın bakımlarının tam olması. Kiralayacağınız aracın bakımının yapılmış olduğuna emin olun. Mümkünse bakımıyla ilgili belgeleri görmeyi talep edin.

5. Araç kiralamada önemli hususlardan biri aracın güvenilir olması. Arabanın güvenilirliğini kanıtlayan yazılı belgeleri inceleyin, sadece sözlü talimatlarla yetinmeyin.

6.Seçeceğiniz aracın 3 yaşını aşmamış olmasına dikkat edin. Rahat bir yolculuk geçirmek için bakımlı, dayanıklı ve performans bakımından güçlü bir araba olmasına özen gösterin.

7.Deneme sürüşü yapın.  Arabanın düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için test sürüşü yapmanızda fayda var. Deneme sürüşü, o aracı rahat kullanıp kullanmadığınızı anlamanın en pratik yoludur. Bu esnada herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, durumu erkenden tespit edip çözme şansını yakalarsınız. Özellikle arabanın far ve ışıklarını kontrol edin, eğer sorun varsa yetkiliyi bu konuda bilgilendirin.

8. Mutlaka araç kiralama sözleşmesi yapın. Böylece herhangi bir kaza olduğunda maddi kayıp ve benzeri konularda aracı garantiye almış olursunuz.

9.Sözleşmeyi dikkatlice okuyun. Aklınıza takılan herhangi bir konu varsa yetkililere sorun ve emin oluncaya kadar kiralama yapmayın.

10.Özellikle şehirlerarası seyahat edecekseniz, az kullanılmış veya yeni araçları tercih etmeye özen gösterin. Ayrıca aracın gerekli güvenlik donanımlarına sahip olduğundan emin olun. ABS, hava yastığı, emniyet kemerlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çocuğunuzla birlikte seyahat edecekseniz, çocuk koltuğu istemeyi unutmayın.

11- Kiralayacağınız aracın üzerinde çizik ve benzeri bir kusur varsa aracı teslim alırken bunları belirtip sözleşmeye eklenmesini talep edin. Aksi halde bunun kullanım kaynaklı olduğunu ileri sürerek bedelini sizden talep edebilirler.

12- Aracın kasko ve diğer sigortalarının yapılı olduğundan emin olun. Kasko sigortası olmayan bir araçla kaza yaptığınızda, araç kiralık olduğundan trafik sigortası hasarı karşılamayacağı gibi tüm masraflar üzerinize kalabilir.

Eğer yakın zamanda çıkacak tatilinizde araç kiralamayı düşünüyorsanız,  aracınızı dünyanın önde gelen rent a car şirketlerinden Budget’tan kiralayabilirsiniz. Budget’in araç kiralama fırsatları ile uygun fiyata araç kiralamanın keyfine varın.