Araba alacaklar için 10 tavsiye

ideal-arabaKendinize yeni bir araba almayı düşünüyorsanız, birkaç ufak ve önemli detayı atlamamanız gerek. İster sıfır kilometre ister ikinci el bir araba olsun, bu 10 öneri araba alırken işinizi bir hayli kolaylaştıracak.

1.İsteklerinizi belirleyin
İhtiyaçlarınızı ve kullanım amacınızı göz önünde tutarak nasıl bir araç istediğinizi belirleyin. Küçük sınıf bir araba sizin için yeterli mi? Yoksa orta sınıf, konforlu bir aile arabasına mı ihtiyacınız var? Daha çok uzun mesafeli yolculuklarda mı kullanacaksınız, yoksa şehir içinde mi? Büyük bagajı mı olsun, yoksa küçük yeterli mi?  Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre beklentilerinize en uygun 2-3 araca karar verip onlar arasından seçim yapabilirsiniz.

2.Aracı Kontrol edin
Satın alacağınız aracı mutlaka detaylı bir kontrolden geçirin. Kaportada darbe izi ya da pas olup olmadığından emin olun. Lastikleri, motoru ve arabanın diğer bölümlerini kontrol edin. Herhangi bir yerinde hasar olup olmamasına dikkat edin. Şasi ve motor numaralarını gözden geçirin. Şasi ve motor numarasında bir değişiklik yapılmışsa o araçtan kaçının. Araçlarda düzenli olarak değişmesi gereken triger setinin durumunu öğrenin. Motorun altında sızıntı olup olmadığına bakın.

3.Bütçenize uygun olsun
Şimdilerde araç fiyatları bir hayli yüksek. Küçük sınıf araçlar bile beklentinin üzerinde fiyatlarda karşımıza çıkıyor. Gözünüz yükseklerde olabilir. Ancak araba alırken bütçenizi çok sarsmadan hareket etmekte fayda var. Arabanız tam olarak beklentinizi karşılamasa da ödeme zorluğu çekmezsiniz. Aylık geliriniz, harcamalarınız ve genel masraflarınızı dikkate alarak hesabınıza uygun bir araç almaya özen gösterin. Hem daha bunun vergisi, trafik, kasko sigortası filan da olacak.

4. Deneme sürüşü yapın
Aracı rahat kullanıp kullanmadığınızı anlamanın en iyi yolu test sürüşü yapmaktır. Bu sürüş esnasında birkaç küçük detaya dikkat ederek arabada bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. İlk olarak motorun kolay ve gürültüsüz çalışıp çalışmadığına dikkat edin. Ayrıca motor ısındıktan sonra araçtan herhangi bir ses geliyormu? Dönerken hafif vurma sesi var mı? Dönüşlerde hafif vurma sesi duyulması, aracın aks, rot başı, rotil ve askı kolları gibi parçalarında aşınma olduğunu gösterir. Bu tarz bir probleme sahip arabalardan uzak durmanızda yarar var.

Farklı hızlarda fren yapıp yeniden hızlanın. Böyle bir durumda araç kolay hızlanıp sağa sola kaymadan durabiliyorsa doğru seçim demektir. Değişik hızlarla dönüş yaptığınızda aşırı yatma veya tutukluk olması, amortisörlerde veya ön takımlarda bir bozukluk olduğunu gösterir. Böyle bir sorunu fark ettiğinizde o araçtan uzak durun.

clio-15. Bakımlı olmasına özen gösterin.
Araca yakından bakınca tertemiz görünebilir, ancak bu onun sağlam ve hasar görmemiş olduğunu göstermez. Araç ufak sürtünmelere, küçük çiziklere maruz kalmış olup küçük bir makyajla üzeri kapatılmış olabilir.

İkinci el araç alıyorsanız, aracın kaza geçirmemiş olmasına da dikkat edin. Kaza sonrası aracın tabanı, tavanı ve şasisinde hasarlar oluşmuşsa o araçtan uzaklaşmanızda fayda var. Buna ek olarak aracın ruhsat, garanti belgesi, vergi makbuzları ve bakım faturalarını da incelemeyi unutmayın.

6.Sıfır mı ikinci el mi?
Sıfır kilometre araç mı yoksa ikinci el araç mı almalı? Yeni araba hem teknik özellikleri, hem dayanıklılığı hem de güvenlik bakımından daha ideal bir seçim. Ancak yeni araba daha pahalıdır. İki yaşında bir araba daha uygun fiyata bulunabildiği gibi, modeline göre 2-3 yıl devam eden garantisinden yararlanılabilir.

7. İlk beğendiğiniz arabayı almayın
Beğendiğiniz ilk arabaya hemen atlamayın. Deneme sürüşü yapıp gerekli bilgiyi aldıktan sonra biraz düşüneceğim diyerek diğer seçeneklere de bir göz atın. Böylelikle hem araba satıcılarının gözünde kolay lokma gibi görünmez, hem de önünüze çıkabilecek daha iyi fırsatları kaçırmamış olursunuz.

8. Borçlarınızı dengeleyin Çoğu kişi araba alırken kredi çeker, genel masraflarınızın üzerine kredi eklendi mi, ödeme güçlüğü çekmeniz kaçınılmaz oluverir. Borçlarınızı dengeleyerek hareket ederseniz, işiniz daha kolaylaşır.

9.Doğru zamanı bekleyin
Araba almak için uygun zamanı kollayın. Piyasayı takip ederek en uygun zamanda harekete geçerseniz, oldukça uygun fiyata araç satın alabilirsiniz.

10. En uygun faiz oranlarına bakın
En uygun faiz oranını araştırın. Kredi almadan araba almanız zor gibi görünüyorsa, en uygun faiz oranlarını araştırmaya başlayın. Hızlı bir kararla yüksek faizli bir kredi almanız sonrasında sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.